آزمایشگاه فلوتاسیون

 | تاریخ ارسال: 1398/8/20 | 

 در این آزمایشگاه آزمایشات فلوتاسیون، لیچینگ و هیدرومتالورژی انجام می‌شود :فلوتاسیون بوسیله کف یا حباب یا فلوتاسیون حبابی، نوعی فرآیند تفکیک و جداسازی جامدات ریزدانه از هم، بر مبنای علم شیمی سطح و خواص شیمی فیزیکی سطوح جامدات است که از تفاوت در قابلیت ترشوندگی سطوح ذرات بهره می‌‌گیرد. هیدرومتالورژی به عنوان یک شاخه تخصصی از علم متالورژی استخراجی مطرح است که شامل دو مرحله‌ مجزا بوده و این دو مرحله عموماً در این آزمایشگاه قابل انجام است:

 ۱. انحلال انتخابی فلز از کانه یا فرآیند لیچینگ  ۲. بازیابی انتخابی فلز از محلول، فرآیندی که شامل روش ترسیب است. کلیه مراحل استخراج فلزات و یا عناصر از کانه‏‌های آن‌ها، کانسنگ، کنسانتره، باطله و دیگر محصولات میانی متالورژی با استفاده از محیط‌‏ها و محول‏‌های آبی در این آزمایشگاه قابل انجام است.

 

محورهای تحقیقاتی آزمایشگاه

  • فرآوری، استخراج و بازیابی مواد به روش‌های فلوتاسیون، لیچینگ و هیدرومتالورژی


امکانات آزمایشگاه

 سلول فلوتاسیون آزمایشگاهی دنور : دستگاه اصلی آزمایشگاهی مورد استفاده جهت انجام آزمایشات فلوتاسیون، اغلب ماشین‌های فلوتاسیون شرکت تجهیزاتی دنور (Denver) است. طرح کلی و عمومی دستگاه مذکور، مدل ۱۲-D ساخت آن شرکت بوده که در آزمایشگاه موجود است. این دستگاه، تعلیق و ترکیب جامد/ مایع، همزدن و گردش پالپ را میسر می‌سازد. موتور همزن در قسمت بالای دستگاه واقع شده است که بطور مکانیکی پالپ را از طریق محور و پروانه همزن (روتور) مخلوط می‌کند، در غیر اینصورت کاربر باید بطور دستی این کار را انجام دهد. ظرفیت سلولهای (ظروف) ماشین فلوتاسیون آزمایشگاهی دنور مدل ۱۲-D به این صورت است: ظرف کوچک (۵/۱ لیتری)، برای ۴۰۰-۲۵۰ گرم جامد، ظرف متوسط (۵/۲ لیتری)، برای ۸۰۰-۵۰۰ گرم جامد، ظرف بزرگ (۴ لیتری)، برای ۱۲۰۰-۸۰۰ گرم جامد و ظرف بزرگ (۵ لیتری)، برای حدود ۲-۱ کیلوگرم جامد.

{#myemotions_dlg.cool}

 دستگاه تیتراتور: جهت تیتر کردن محلول‌ها بکار می‌رود.

{#myemotions_dlg.cool}

لوله دیویس:این وسیله آزمایشگاهی به عنوان جداکننده مغناطیسی برای آزمایش نمونه‌هایی با مقادیر خیلی کم (حداکثر ۱۰ گرم)، جهت تعیین اجزا و ترکیبات مغناطیسی نمونه‌ها و خصوصیات آن‌ها بکار می‌رود. یکی از مهم‌ترین روش‌های معمول برای تعیین درجه آزادی مواد فرو و فری منیتیت استفاده از لوله دیویس (Davis Tube) است. برای تعیین درجه آزادی مواد پارا و دیا منیتیت از دستگاه دیگری به نام جدا کننده ایزودینامیکی فرانتز (Frantz IsodynamicSeparator) استفاده می‌شود.

 {#myemotions_dlg.cool}

 تجهیزات لیچینگ و هیدرومتالورژی: شاملpH متر، هات پلیت استیرر، همزن، انواع شیشه آلات و مواد آزمایشگاهی، ترازو، آون و ... برای انجام آزمایشات هیدرومتالورژی

{#myemotions_dlg.cool}

 دستگاه کارل فیشر: جهت تعیین میزان آب جذب شده توسط محول های آلی بکار می‌رود. سرپرست: دکتر بهرام رضایی          
مسئول آزمایشگاه: مهندس محمد رضا اصلانی 


 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 6828 بار   |   دفعات چاپ: 317 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر